8 فروردین 1397

جایگزینی کشت‌های کم‌آب بر ، نیازمند توافق وزارت نیرو و کشاورزی

فصل اقتصاد – نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، گفت: در حالیکه مصرف کننده آب وزارت جهاد کشاورزی است ،اما تصمیم‌گیرنده در این حوزه وزارت نیرو بوده که پراکندگی اختیارات در برخی از مواقع ایجاد اشکال می‌کند.
علی بختیاری ، در خصوص اقدامات دولت در خصوص افزایش بهره‌وری آب در زمینه کشاورزی، اظهار داشت: در بخش امکانات آبیاری تحت فشار اقدامات خوبی توسط دولت صورت گرفته شده و در زمینه ذخیره آب در قبال آبیاری‌های تحت فشار تاثیرات خوبی داشته است.
نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر واقعیت‌‎‌ها را نگاه کنیم آنقدر مشکلات در زمینه آب در کشور وجود دارد که این ها به صورت کلی مشکلات و نگرانی‌های ما را برطرف نمی‌کند، گفت: باید برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب طرح جایگزینی کشت‌های کم مصرف با بهره‌وری بالا را راه استفاده کنیم.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه لازمه جایگزینی طرح کشت‌های کم‌آب بر تصمیم‌گیری و توافق جدی بین وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی است، ادامه داد: اختیارات آب پراکنده است، مصرف کننده آب وزارت جهاد کشاورزی اما تصمیم‌گیرنده آن وزارت نیرو است که این مسئله در برخی از مواقع ایجاد اشکال می‌کند.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه یکپارچه سازی مسئولیت و تصمیم‌گیری در بخش آب می‌تواند بیشتر از شرایط کنونی کمک کننده باشد، عنوان کرد: قاعدتا باید مسئولیت آب را به یک بخش واگذار کرد تا بتوان نوع مصارف آب را تعیین کنیم.
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی به خاطر تولیدات محصولات و به نوعی خودکفا کردن بخش کشاورزی یک شیوه را اختیار و وزارت نیرو برای کنترل مصرف آب یک شیوه دیگر را انتخاب کرده، وجود دو شیوه مختلف باعث می‌شود انتظارات در این زمینه برآورده نشود، گفت: اگر یکپارچه سازی صورت بگیرد و تلفیقی از شیوه‌های این دو مجموعه تصمیم گیر به دست آید راحت‌تر می توان از آب استفاده بهینه کرد./

برچسب خورده برای:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *