14 اسفند 1395

۲۰۰ میلیون دلار برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار اختصاص یافت

آبیاریمعاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: در راستای توسعه طرح‌های آبیاری تحت فشار از ۵۰۰ میلیون دلار صندوق توسعه ملی تاکنون ۲۰۰ میلیون دلار آن تخصیص یافته است.

گزارش تسنیم، علی‌مراد اکبری صبح امروز در نشست با مسئولان جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه توسعه طرح‌های آبیاری میکرو از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است اظهار داشت: کشاورزان استان بوشهر از این طرح استقبال خوبی کردند.

وی با بیان اینکه امسال برای اجرای طرح‌‌های آبیاری تحت فشار ۱۲۵ میلیارد ریال به استان بوشهر تخصیص یافته است افزود: تا پایان امسال ۱۳۰ میلیارد ریال دیگر برای اجرای  این طرح‌های در اراضی کشاورزی، به استان بوشهر پرداخت می‌شود.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر نقش این طرح‌ها در تامین آب مورد نیاز اراضی کشاورزی به ویژه نخیلات تصریح کرد: در این راستا ۱۷۰ هکتار از اراضی آب‌پخش به صورت آزمایشی اجرایی شد و اکنون ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار دیگر از اراضی نخلستانی سعدآباد به روش آبیاری میکرو مجهز می‌شود.

اکبری با بیان اینکه برای هر هکتار اراضی کشاورزی ۸۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌شود تاکید کرد: محدودیتی برای پرداخت  کمک‌‌های بلاعوض به کشاورزانی که روش آبیاری میکرو انتخاب می‌کنند وجود ندارد.

وی با بیان اینکه بیش از ۱.۶ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی تحت پوشش روش آبیاری تحت فشار است خاطر نشان کرد: برای توسعه روش‌های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی امسال ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی مصوب شد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی  با اشاره به اینکه ۲۰۰ میلیون دلار برای اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار تخصیص یافت گفت: در راستای توسعه طرح‌های آبیاری تحت فشار از ۵۰۰ میلیون دلار صندوق توسعه ملی تاکنون ۲۰۰ میلیون دلار آن تخصیص یافته است.

اکبری افزود: ۳۰۰ میلیون دلار باقی مانده تا پایان سال مالی تا تیرماه سال آینده برای اجرای آبیاری تحت فشار پرداخت می‌شود.

وی بیان کرد: طرح‌های آبیاری تحت فشار در ۱۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در حال اجرا است که تا ۲۰۰ هزار هکتار افزایش می‌یابد.

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی  با اشاره به ویژگی‌های آبیاری تحت فشار افزود: اجرای طرح آبیاری میکرو در اراضی کشاورزی مصرف آب نسبت به آبیاری سنتی و استخری از ۷۵ درصد تا ۹۵ درصد کاهش می‌دهد به گونه‌ای که در کشت گلخانه‌ای میزان مصرف آب ۱۰ درصد میزان آبیاری سنتی است و تولید ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *