29 خرداد 1397

هیئت های واگذاری زمین و خیانت به منابع آب

تاریخچه تشکیل هیئت های ۷ نفره و مدیریت های اراضی

بعد از پیروزی  انقلاب اسلامی و بدنبال بلاتکلیفی که در بخش زمین در  سطح  کشور بوجود آمد  بسیاری از مالکین  بازارعین ساکن روستاها دچار اختلاف شده و برخی از آنان  اراضی خود  را رها کرده و به علت تضادی که با اهالی روستاها داشتند  اراضی آنها توسط زارعین تصرف و تحت کشت قرارگرفت در بعضی از  نقاط  کشور نیز گروههای ضد انقلاب به منظور کسب محبوبیت اقدام به تقسیم اراضی مالکین بین کشاورزان  نمودند و  در  مجموع  ضرورت تعیین  مرجعی  که  بتواند پاسخگوی  درخواست  متقاضیان  زمین  بوده  و  به اختلافات مالکیت اراضی رسیدگی کند به شدت احساس میشد لذا چند نفر از مراجع تقلید از طرف شورای انقلاب ماموریت یافتند که طرحی ارائه دهند تامشکلات ایجاد شده را سامان بخشد  بنابراین طرح قانون نحوه احیاء  وواگذاری اراضی کشاورزی در حکومت جمهوری اسلامی ایران تهیه و در تاریخ ۲۶/۰۱/۱۳۵۹  به  تصویب  شورای انقلاب رسید ودر راستای همین قانون  هیاتهای هفت نفره دراجرای بندهای الف ، ب ، ج  ، د قانون  مجاز  به  واگذاری  اراضی موات و منابع ملی . بایر و دایر شدند لکن پس از مدت کوتاهی  بدنبال  مشکلاتی  که در اجرای بندهای ج و د امد به فرمان رهبر  کبیر انقلاب اسلامی اجرای این دو بند متوقف گردید اما از بدو  تصویب  قانون  فوق  در اجرای  بندهای الف و ب ( اراضی موات و  منابع ملی ) به کشاورزان کم زمین وبی زمین وعلاقه مندان به  شغل کشاورزی د ر قالب تعاونیهای مشاع و شرکتهای سهامی زراعی و تعاونی تولید  واگذار می شود که بسیاری از ساکنین روستاها که فاقد زمین کشاورزی بودند با روستاها  بازگشتند  که با استقرار  آنها  در کنار  اراضی واگذاری روستاهای قدیم فعال و یا روستاهای جدید تشکیل گردید. در اجرای. قانون مزبور در آن زمان گام مهمی در اجرای عدالت اجتماعی برداشته شد.

در طی اجرای قانون واگذاری اراضی ، مجوزهای زیادی جهت حفاری چاههای بهره برداری آب به از کسانی که قدرت مالی حفر چاه را داشتند ابلاغ گردید و طی آن سالها ( ۶۵ الی ۷۵ ) میزان برداشت آبهای زیرزمینی چند برابر افزایش پیدا کرد.

نواگذاری اراضی اگر با برنامه ریزی و نظارت دقیق مانند تشکیل شرکتهای کشاورزی انجام می شد می توانست گام مهمی در خودکفایی کشاورزی ایران باشد.

این نوشته بروز رسانی خواهد شد .

این نوشته مانند سایر نوشته های rooinkala در حال مطالعه و بروزرسانی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *