24 آبان 1399

نصب پمپهای ساختمانی

پمپهای ساختمانی اصولا به دو روش بدون مخزن و با مخزن اجرا می شود.

انتخاب پمپ آب مناسب

شما پیش از انتخاب و خرید پمپ آب ، باید مشخص کنید که پمپ آب قرار است برای چند واحد مسکونی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، باید تعداد طبقات ساختمان، متراژ واحدها، تعداد افراد ساکن در هر واحد، مقدار آب مورد نیاز هر واحد، و همینطور تعداد شیرآلات و خروجی‌ها آب و محلی که پمپ باید در آنجا نصب شود را مشخص نمایید.

اما به‌طور کلی، برای خرید پمپ آب مناسب توصیه می‌کنیم این نکات را مد نظر قرار دهید:

مارک و برند: برای خرید پمپ آب مناسب سعی کنید محصولات برندهای معتبر و خوشنام موجود در بازار را انتخاب کنید و از خرید پمپ‌های بی‌نام و متفرقه بپرهیزید.

اصالت کالا: سعی کنید پمپ آب را از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید و مطمئن شوید محصول و برند آن اصل بوده و از برند کپی برای محصول بی‌کیفیت استفاده نشده است.

قطعات یدکی: مطمئن شوید ملزومات و قطعات یدکی پمپی که خریداری می‌کنید در بازار موجود باشد تا درصورت بروز خرابی و نیاز به تعمیر پمپ دچار مشکل تامین قطعه نشوید.

گارانتی: بسیاری از محصولاتی که در بازار عرضه می‌شوند ادعای ضمانت و پشتیبانی دارند. اما متاسفانه برخی از آن‌ها در هنگام بروز مشکل، پشتیبانی لازم را از محصول‌شان به‌عمل نمی‌آورند. بنابراین اطمینان کسب کنید که گارانتی پمپ توسط تولید کننده پمپ یا نماینده آن صادر شده و از اعتبار کافی برخوردار است.

 

روش نصب پمپ آب خانگی با مخزن

برای نصب پمپ آب، به ترتیب این کارها را انجام دهید:

مرحله اول: ابتدا ورودی و خروجی پمپ را مشخص کنید. معمولا جهت ورودی و خروجی پمپ با یک فلش روی پمپ نشان داده می‌شود. ضمن اینکه جهت گردش پروانه نیز معمولا بوسیله فلش روی بدنه پمپ مشخص می‌شود. چنانچه جهت‌ها بوسیله فلش روی بدنه پمپ مشخص نشده، محلی که کلید برق در آن نصب شده مشخص کننده‌ خروجی پمپ است.

مرحله دوم: دو سر رزوه را نوار تفلون ببندید و آن‌را برای اتصال آماده کنید.

مرحله سوم: شیر یکطرفه را به سر پمپ ببندید. دقت داشته باشید که فلشی که روی شیر یکطرفه درج شده نشان‌دهنده جهت جریان آب است. بوشن ۲٫۵ را هم در جهت خروجی پمپ ببندید.

مرحله چهارم: شیلنگ‌های رابط را قبل از شیر یکطرفه و بعد از بوشن در مسیر خروجی پمپ نصب کنید.

مرحله پنچم: اگر پمپ دارای تنظیمات خاصی برای روشن و خاموش شدن و کارکرد دائمی است، تنظیمات آن را انجام دهید. در نظر داشته باشید که بهترین حالت برای مصارف خانگی این است که هر زمان شیر آب باز شد پمپ روشن شود و پس از آنکه بسته شد پمپ خاموش شود. در این حالت، چنانچه فشار آب پایین باشد پمپ بصورت خودکار روشن خواهد شد.

روش نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن

برای انجام این کار ابتدا باید مکان مناسبی را برای نصب پمپ آب خانگی در نظر بگیریم که دارای مشخصات ذیل باشد:

  • مکان نصب پمپ آب خانگی باید سرپوشیده و به دور از نور خورشید باشد.
  • سطح زیرین پمپ آب خانگی باید صاف و یکدست باشد.
  • در صورتی که پمپ آب خانگی بیش از نیم اسب بخار قدرت دارد، بهتر است مکان نصب پمپ عایق کاری صوتی داشته باشد تا صدای پمپ سبب سلب آسایش ساکنین نشود.

به منظور نصب پمپ آب خانگی فقط کافیست تا پمپ آب را در مسیر جریان لوله اصلی آب ساختمان قرار دهید.

برای این منظور می توانید در هر مکانی که قصد نصب پمپ آب خانگی دارید، لوله اصلی آب ساختمان را ببرید.

حال لوله آب هم قطر یا حتی قطورتر از دهانه ورودی پمپ آب را با کمک مهره و ماسوره از یک طرف به لوله اصلی آب و از طرف دیگر به ورودی پمپ آب خانگی وصل می کنیم.

سپس بعد از خروجی پمپ آب خانگی شیر یک طرفه را نصب می کنیم تا در زمان خاموش بودن پمپ آب خانگی از برگشت آب به داخل پمپ جلوگیری کند.

برخی شیر یک طرفه را قبل از پمپ آب نصب می کنند، ولی بهتر است شیر یک طرفه بعد از پمپ قرارگیرد تا هنگامی که سیستم تحت فشار است و پمپ خاموش می باشد فشار روی پمپ نباشد.

نقشه نصب پمپ آب خانگی بدون مخزن شبیه به نقشه نصب پمپ آب خانگی به همراه مخزن است و فقط لوله کشی های مربوط به مخزن یا منبع در این نقشه حذف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *