23 اردیبهشت 1396

افزایش ۱۰ برابری اعتبارات آبیاری تحت فشار در خراسان رضوی

ایرنا: رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: اعتبارات تخصیص یافته برای آبیاری تحت فشار در سطح این استان در چارچوب فعالیت دولت یازدهم بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است.

مجتبی مزروعی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میزان اعتبارات تخصیصی برای آبیاری تحت فشار در طول فعالیت دولت یازدهم در مقایسه با پیش از آن بی سابقه بوده است.
وی ادامه داد: میزان اعتبار اختصاص یافته برای این بخش در خراسان رضوی در سال ۹۲ مبلغ ۱۷۰ میلیارد ریال بود که این رقم در سال ۹۵ به هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال افزایش یافت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی رویکرد دولت یازدهم را نسبت به بخش کشاوری کم نظیر توصیف و بیان کرد: سیاستهای برنامه ای دولت در مسیر حمایت از بخش کشاورزی است.
وی گفت: حجم تولید گندم در سال ۱۳۹۲ در خراسان رضوی ۱۴۶ هزار تن بود که این میزان در سال ۱۳۹۵ به ۶۰۹ هزار تن افزایش یافت.
مزروعی افزود: همچنین میزان درآمد گندم در سال ۹۲ حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بود که این رقم در سال ۹۵ به هفت هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال رسید.
وی ادامه داد: تولید چغندر نیز از ۷۰۰ هزار تن در سال ۹۲ نیز به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال ۹۵ رسیده و این در حالی است که سطح زیر کشت چغندر از ۵۳ هزار هکتار در سال ۹۲ به ۲۱ هزار هکتار در سال ۹۵ کاهش یافت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: همچنین در بخش نهاده های باغی و زراعی در گذشته در وضعیت بدی قرار داشتیم و کودها و سموم بی کیفیت چینی و هندی در اختیار کشاورزان قرار می گرفت.
وی افزود: در چارچوب فعالیت دولت یازدهم و با تحقق برجام کودها و سموم باکیفیت وارد و به میزان لازم در اختیار کشاورزان قرار گرفت که منجر به افزایش تولید در واحد سطح شد.
مزروعی ادامه داد: علاوه بر افزایش تولید محصول، درآمد خوبی نیز ظرف سه سال اخیر برای کشاورزان حاصل شد که نتیجه تامین به موقع نهاده ها، ماشین آلات و سموم است و به رغم کاهش سطح زیرکشت در زمینه تولیدات با افزایش خوبی روبرو بودیم.
منبع تامین معیشت بیش از نیمی از جمعیت روستایی خراسان رضوی کشاورزی است. ۳۶۳ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی این استان فعالیت دارند. حجم تولید سالانه انواع محصولات باغی، زراعی و دامی در خراسان رضوی هشت میلیون تن است. سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار زمین در خراسان رضوی زیر کشت ۸۳ نوع محصول می رود. ۹۰۰ هزار هکتار از این سطح مربوط به زراعت و ۳۰۰ هزار هکتار آن باغ است. بخش کشاورزی ۲۸ درصد اشتغال و ۳۰ درصد صادرات غیرنفتی استان خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است. ۳۶ هزار دستگاه انواع ماشین آلات شامل تراکتور، چاپر، دروگر، کمباین و موارد مشابه در زمینهای کشاورزی خراسان رضوی فعالیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *