12 تیر 1396

اختصاص ۲ هزار میلیارد ریال برای آبیاری نوین در خراسان رضوی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: حدود ۲ هزار میلیارد ریال برای اجرای سیستم ‌های آبیاری تحت ‌فشار در این استان اختصاص‌ یافته که اقدامی کم‌ سابقه و نشان از اهمیت حوزه کشاورزی در رویکرد دولت دارد.

مجتبی مزروعی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران قوچان با بیان اینکه در سال جاری تمرکز این سازمان بر بهره ‌وری آب است افزود: در بهره ‌وری آب اولین اقدام اصلاح شیوه ‌ها، روش‌ ها و سیستم‌ های آبیاری است که اعتبارات خوبی در این زمینه جذب ‌شده است. وی اظهار کرد: در سفر هیأت دولت به این استان نیز یک هزار میلیارد ریال برای انتقال آب از طریق لوله تصویب شد که ۵۰۰ میلیارد ریال آن ابلاغ، پروژه ‌ها شناسایی و به ‌زودی لوله ‌ها به شهرستان ‌ها ارسال خواهد شد.
وی با تاکید بر اصلاح روش ها با کشت گلخانه ‌ای گفت: روش‌ هایی همچون کشت‌ های گلخانه ‌ای موجب صرفه ‌جویی قابل ‌توجه در مصرف آب خواهد شد.مزروعی افزود: توجه به بخش کشاورزی عزم ملی می‌ طلبد و باید اعتبارات، تسهیلات و ماشین آلات مورد نیاز در این بخش در اختیار قرار گیرد.
وی با اشاره به لزوم ایجاد واحدهای تولیدی زنجیره ‌ای و واحدهای فراوری در استان اظهار کرد: یکی از این موارد در زمینه تولید کشمش است که اگر صنایع فراوری مناسب داشته باشد می ‌تواند ارزش افزوده محصول را تا چند ده برابر افزایش دهد.
وی با قدردانی از حمایت ‌های دولت در بخش کشاورزی گفت: در سال گذشته باغداران متضرر شدند که دولت ۳۰۰ میلیارد ریال یارانه کشمش به باغداران پرداخت کرد.
مزروعی افزود: محصولات این استان باید به کشورهای اروپایی و توسعه‌ یافته صادر شود که مستلزم صنایع تبدیلی و بسته ‌بندی مدرن است.

منبع خبر: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *