6 آبان 1397

آبیاری زیر سطحی (روش فیلتر سنگریزه ای)

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی با اجرای برنامه تحول آموزشی – ترویجی احیای دریاچه ارومیه، گام موثری در کاهش مصرف آب کشاورزی برداشته است.
این برنامه به منظور افزایش دانش کاربردی و مهارت های فنی باغداران حوضه دریاچه ارومیه اجرا و در این میان استفاده از روش فیلتر سنگریزه ای در باغ های پسته و بادام، موجب کاهش چشمگیر مصرف آب شده است.

به گفته کارشناسان جهاد کشاورزی اجرای این روش به کاهش ۸۰ درصدی مصرف آب در باغ های پسته و همچنین کاهش ۵۰ درصدی مصرف آب در باغ های بادام منجر شده است، هر چند هدف از اجرای این طرح هم در واقع تغییر رفتار حرفه ای کشاورزان در استفاده از آب بوده است و رغبت کشاورزان به استفاده از این طرح، از موفقیت آن حکایت دارد.
به گفته دکتر جمشید یار احمدی؛ مجری طرح فیلتر سنگریزه ای، در این روش ۳ تا ۴ لوله پلیکا در عمق ۵۰ سانتی متری اطراف نهال تعبیه و آب به محیط ریشه منتقل می شود.

صرفه جویی چشمگیر آبی با روش فیلتر سنگریزه ایوی می گوید: این طرح در باغ های پسته روستای قبچاق از توابع شهرستان اسکو و همچنین باغ های بادام روستای خانمیر شهرستان آذرشهر اجرا و با استقبال کشاورزان مواجه شده است چرا که در مصرف آب باغ های آنان، صرفه جویی قابل توجهی شده است.
دکتر یار احمدی یادآور می شود: با مقایسه این روش و روش های آبیاری سنتی و تحت فشار، علاوه بر صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و افزایش راندمان آبیاری، میزان محصولات کشاورزی هم افزایش یافته است.
وی، کاهش میزان تبخیر در سطح خاک و حذف علف های هرز در اطراف و سطح خاک باغ ها را از دیگر مزایای طرح فیلتر سنگریزه ای برشمرد.
یادآور می شود: اجرای مرحله نخست طرح تحول آموزشی – ترویجی احیای دریاچه ارومیه در شهرستان های واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با موفقیت به پایان رسید و اجرای مرحله دوم آن هم از اوایل امسال آغاز شده است.

 

خرید لوازم آبیاری زیرسطحی

این نوشته مانند سایر نوشته هایrooinkala در حال مطالعه و بروزرسانی است.

1 دیدگاه در “آبیاری زیر سطحی (روش فیلتر سنگریزه ای)

  1. بسیار روش جالبیه و متاسفم از سیاست های صدا و سیما که بر موضوع کم آبی و اسراف بیش از حد آب دز بخش کشاورزی واقفند اما دریغ ازمعرفی و دعوت کارشناسان این بخش در صدای و سیما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *