9 اردیبهشت 1397

آبیاری زیرسطحی

سیستم زیر سطحی بر پایه استفاده از نوارهای رطوبتی مداوم استوار است که تعیین کننده یک آبیاری مناسب و یکنواخت می باشد.

بعضی آزمایشات که بر روی آبیاری سطحی آبیاری نیمه زیر سطحی (شبیه زیر سطحی) (۱۵ سانتیمتر) و زیر سطحی (۳۰ سانتیمتر) انجام شده است، ثابت کرده که مقدار رطوبت خاک تقریبا ۳۰ درصد در آبیاری زیر سطحی بیشتر از آبیاری قطره ای سطحی است. مکان مناسب جائی است که تاج درخت در منطقه انتهایی قسمت مرطوب قرار بگیرد. اخیرا سیستم آبیاری زیر سطحی ،به ویژه در مناطقی که منابع آب محدود می باشد برای آبیاری استفاده می شود و به سیستمی محبوب برای آبیاری محصولات ردیفی تبدیل شده است. بنابراین ،آبیاری قطره ای مدرن به یکی از با ارزش ترین نوآوری ها در بخش کشاورزی در جهان مبدل شده است. در مناطق باد خیز یا مزارع با آب شور اساسا استقرار سیستم آبیاری بارانی با شکست مواجه می شود و در کشت های زراعی باید تکنیک متفاوتی را جایگزین نمود. استفاده از لوله های آبده قطره ای در انواع مختلف در آبیاری محصولات زراعی مانند گندم ،جو ، ذرت و … هزینه های جایگزینی دائمی هر ساله به همراه خواهد داشت و در آبیاری محصولات زراعی مانند یونجه که چند ساله هستند بدلیل محدودیت های ماشین آلات برداشت، امکان استفاده از لوله آبده روی زمین فراهم نمی باشد.

روش آبیاری قطره ای زیر سطحی تنها یک ابزار آبیاری نیست بلکه وسیله ای جهت مدیرت محیط ریشه است. به همین دلیل بهره برداری بهینه از آن نیازمند ثبت دقیق اندازه گیری های لازم بر روی گیاه می باشد.

مزایای آبیاری قطره ای زیر سطحی :

 • حذف رواناب سطحی
 • کاهش شدید در تلفات آب از طریق نفوذ عمقی
 • بهبود مدیریت تغذیه گیاهی
 • امکان آبیاری همزمان با برداشت و یا بلافاصله پس از آن به منظور تسریع در رشد
 • افزایش میزان تولید
 • کاهش هزینه های کارگری
 • کاهش در تراکم و کوبیده شدن خاک
 • سهولت در برداشت محصول توسط ماشین آلات
 • تبخیر کمتر و جذب آب بیشتر
 • آهکی شدن کمتر قطره چکان ها و دوام و حفاظت بیشتر

 

نکات قابل توجه در سیستم های آبیاری قطره ای زیر سطحی:

احتمال ورود ذرات خاک: ورود ذرات خاک به  داخل لوله های آبده و در نهایت گرفتگی قطره چکان ها بیشتر در زمان قطع آبیاری و ایجاد مکش در لوله های آبده زیر سطحی رخ می دهد.در سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی با بهره گیری از قطره چکان های آنتی سیفون و یا استفاده از شیرهای خلا شکن در اندازه مناسب و نقاط مشخص و یا کاربرد هر دو روش می توان از ورود ذرات خاک به داخل قطره چکان ها جلوگیری کرد.
احتمال ورود ریشه به داخل قطره چکان ها: ریشه ذاتا رطوبت دوست بوده و جهت جذب آب به سمت رطوبت رشد می کند و همیشه این نگرانی وجود دارد که ریشه های مویین وارد قطره چکان ها شوند. برای جلوگیری از ورود ریشه به قطره چکان استفاده از موارد بازدارنده به دو صورت امکان پذیر است:

 1. به کار بردن مواد بازدارنده ورود ریشه در زمان تولید لوله قطره چکان دار،
 2. تزریق دوره ای مواد بازدارنده ورود ریشه به آب آّبیاری ،کاربرد آن بسیار ایمن می باشد.هر قدر بافت خاک سبکتر ،دفعات مصرف بیشتر و هر قدر خاک سنگین تر ،دفعات مصرف کمتر میباشد.

هزینه سیستم: در بدو ابداع سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی به فرم امروزی ،اختلاف هزینه این سیستم با قطره ای روی سطحی بسیار زیاد بود، اما امروزه با جهش های تکنولوژیک در فرآیند تولید و همچنین تبیین ضوابط طراحی این سیستم به همراه به کارگیری قطره چکان های با دبی بسیار پایین (ULFD) که در روش آبیاری قطره ای روی سطحی عملا در بسیاری شرایط کاربرد چندانی ندارد،موجب شده است تا اختلاف سرمایه گذاری اولیه دو سیستم به حداقل برسد ،از طرفی اختلاف ۲۵ تا ۳۰ درصدی میزان مصرف آب در دو سیستم آبیاری قطره ای زیر سطحی با روی سطحی ،هزینه بالاتر این سیستم را از نظر اقتصادی توجیه پذیر می نماید.

خرید لوازم آبیاری زیرسطحی

این نوشته مانند سایر نوشته های rooinkala در حال مطالعه و بروزرسانی است.

1 دیدگاه در “آبیاری زیرسطحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *